Saving on Pickles, and Reusing the Jars

Have you noticed the prices of the small jars of pickles, versus the prices of the gallon size jars. You can easily pay $2-$3 a jar for the smaller size, which are gone in no time.

A couple of months ago, while perusing the pickle section, I noticed the big jars of pickles below. I decided to purchase a larg jar, and my daughters were ecstatic. The large jars cost about $5-$6, and last a good long time.

From a weightloss position, pickles are considered a freebie. So I can snack on a few spears a day without gaining weight from it. This makes me happy.

After you are done with the jars, wash them out well and reuse them. Here are some ideas for their use:

  • holding small balls of leftover yarn
  • using as canisters
  • using as snack jars
  • using for food storage
  • using for craft leftover storage
  • use to store legos and other toys
  • use to store rags
Advertisements

5 thoughts on “Saving on Pickles, and Reusing the Jars

  1. Hi webmaster – This is by far the best looking site I’ve seen. It was completely easy to navigate and it was easy to look for the information I needed. Fantastic layout and great content! Every site should have that. Awesome job

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s